Την ήττα γνώρισε η ομάδα μας απο την ομάδα του Ολυμπιακού στο κλειστό γυμναστήριο του Ρέντη με σκορ 3-0
για την δεύτερη αγωνιστική της VolleyLeague.
Το τελικό αποτέλεσμα δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα, αφού οι ερυθρόλευκοι πιέστηκαν από τους μαχητικούς αθλητές της ομάδας μας .
Παρά το αρχικό καλό ξεκίνημα της ομάδας μας (3-1) η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ο Καναδός Νταφ πήγε στο σερβίς στο 3-2 υπέρ του Βραχατίου για να φύγει στο 9-3 υπέρ του Ολυμπιακού, μετά από πρώτο χρόνο του Άθος Κόστα. Οι αθλητές του Κώστα Δεληκώστα δεν μπήκαν ποτέ στο πνεύμα του αγώνα στο πρώτο σετ, με τους ερυθρόλευκους να κάνουν εύκολα το 25-11 για το 1-0.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί μέχρι το 12-11. Ο Τσούπκοβιτς δυσκόλεψε το σερβίς της ομάδας μας και με σερί 4-0

πήρε «αέρα» 4 πόντων στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-11).

Οι αθλητές μας αντέδρασαν και έφτασαν το σετ στον πόντο 5 φορές, ωστόσο με πρώτο χρόνο του Νταφ, ο Ολυμπιακός έκανε το 25-23 και το 2-0.Ίδιο σκηνικό και στο τρίτο σετ, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να κάνουν το παιχνίδι τους και να πάρουν διαφορά ασφαλείας. Με άσσο του Αγκάμεζ ο Ολυμπιακός πήγε στο +2 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-14) και λίγο αργότερα ο Τζελάτι μείωσε στον πόντο το σετ (21-20). Ένα λάθος του Κοκκινάκη και ένα του Τσούπκοβιτς,  οι παίχτες μας  ισοφάρισαν σε 22-22 και πέρασαν αμέσως μετά μπροστά με πλασέ του Μπαταγκίμ. Ο Σλόμπονταν Μπόσκαν κάλεσε τάιμ άουτ και το σκηνικό άλλαξε. Ο Αγκάμεζ ισοφάρισε σε 23-23, ο Τσούπκοβιτς με μπλοκ στον Τζελάτι έδωσε το πρώτο ματς μπολ στην ομάδα του και αμέσως μετά ο Αγκάμεζ μπλόκαρε τον Μπαταγκίμ για το 25-23 και το τελικό 3-0.

Στις Δηλώσεις του ο τεχνικος της ομάδας μας ανέφερε τα εξής.

«Θα κάνω κριτική μόνο για το δεύτερο και τρίτο σετ. Στο πρώτο έψαχνα κάποιον παίκτη να κάνει κάτι σωστό, έκαναν πολλά λάθη. Κρατάω ότι παίξαμε καλά στην άμυνα σε σύγκριση με άλλα παιχνίδια. Θέλουμε δουλειά στην κόντρα επίθεση, δεν βελτιωθήκαμε σε μπάλες με μη ιδανικές συνθήκες που τις στείλαμε όλες άουτ και θα πρέπει να το δουλέψουμε».

Τα σετ: 3-0 (25-11, 25-23, 25-23) σε 76'