ÐÁÌÂÏ×ÁÉÊÏÓ ÐÁÏÊ (volley League 2018 2019)
Αρχική Ειδήσεις ΓΑΣ Παμβοχαϊκος – ΠΑΟΚ 3-1
Ειδήσεις - 17 Φεβρουαρίου, 2019

ΓΑΣ Παμβοχαϊκος – ΠΑΟΚ 3-1

Στην καλύτερη φετινή εμφανιση η ομάδα μας επικράτησε του ΠΑΟΚ με 3-1 στο κλειστό γυμναστήριο Γεώργιος Τριαντάφυλλος .

Πλέον η ομάδα μας βρίσκεται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 22 βαθμούς, εξαργυρώνοτας έτσι την ηττα στην Κηφισιά την προηγούμενη αγωνιστική.

Με κορυφαίο τον Μανώλη Δημητριάδη η ομάδα μας και με όπλο το καλό σερβίς πήρε κεφάλι στο σκορ, παίρνοντας το πρώτο σετ με 25-16.

Η έναρξη του δευτέρου σετ βρήκε την ομάδα μας μπροστά στο σκορ αλλά ένα μικρό μπλακ άουτ των αθλητών μας έδωσε την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να φέρει το παιχνίδι στα ίσα ,παίρνοντας το σετ με 25-22.

Και ενώ όλοι περίμεναν τον ΠΑΟΚ να κάνει την αντεπίθεση  οι παίχτες του Κώστα Δεληκωστα είχαν διαφορετική άποψη .

Με τον Γκλάντστοουν να πυροβολεί από την θέση σέρβις και τον Τουρνακη να έχει σηκώσει τοίχος στο φίλε η ομάδα μας πήρε μια διαφορά με 8-3 όπου κατάφερε και διατήρησε μέχρι το τέλος του σετ κερδίζοντας το τελικά με 25-18, κάνοντας το 2-1 στα σετ.

Το τέταρτο σετ βρήκε την ομάδα μας πίσω στο σκορ με 7-5 . Η ψυχραιμία και το καθαρό μυαλό των αθλητών όπως επίσης και η σωστή καθοδήγηση του τεχνικού μας έφερε την ομάδα μας πάλι μπροστά στο σκορ με 22-21.

Ενα λάθος του ΠΑΟΚ και δύο κόντρα επιθέσεις του Ολιβεϊρα έκαναν το σκορ 25-22 ,κατακτώντας έτσι το παιχνίδι μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Μετά το τέλος του παιχνιδιού ο προπονητής μας Κύριος Κώστας Δεληκωστας δηλωσε τα εξής :

«Μετά από τους τέσσερις τελευταίους αγώνες που δοκιμάσαμε να αλλάξουμε την τακτική μας και να δοκιμάσουμε το τζαμπ σερβίς δεν είδαμε τα ανάλογα αποτελέσματα και έτσι γυρίσαμε πάλι την τακτική μας στα πέντε φλοτ σερβίς και στο μπλοκ άμυνα. Σε αυτά τα δύο σημεία κάναμε και τη διαφορά. Νομίζω πως και στο μυαλό των παικτών μου ξεκαθάρισε πως αυτή είναι η τακτική που πρέπει να ακολούθησουμε μέχρι το τέλος. Ολοι οι παίκτες μου έπαιξαν καλά, είχαμε καλό σερβίς και καλό μπλοκ και ήταν μία καλή νίκη που μας κρατάει ψηλά και μας δίνει αυτοπεποίθηση. Ελέγχαμε τον αγώνα. Στόχος της ομάδας από την αρχή ήταν η πρώτη 8αδα της βαθμολογίας. Εχουμε ελπίδες και για πρώτη 4αδα και θα τις κυνηγήσουμε μέχρι το τέλος. Οταν κερδίζεις τον ΠΑΟΚ σου δίνει αυτοπεποίθηση για τη συνέχεια. Είμαστε πολύ χαρούμενοι που το γήπεδο ήταν γεμάτο και ο κόσμος χάρηκε μία μεγάλη νίκη».

ΓΑΣ ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Κώστας Δεληκώστας): Δημητριάδης 3π. (1/2, 2 άσσοι), Ολιβέιρα 13 (13/32, 30%υπ., 15%αρ.), Γκλαντσόουν 16 (7/12, 4 μπλοκ, 5 άσσοι), Τουρνάκης 10 (4/6, 5 μπλοκ, 1 άσσος), Αμπράο 20 (17/28, 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 57%υπ., 35%αρ.), Γουάλαφ 10 (10/19) / Παπαδημητρίου (λ. – 52%υπ., 24%αρ.), Κωτσάκης, Δημητούλης 1 (1 άσσος).

ΠΑΟΚ (Σάκης Ψάρρας): Οκολιτς 11 (8/10επ., 3 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (1/1επ.), Γκόρτσανιουκ 10 (10/24επ., 29%υπ., 14%αρ.), Τακουρίδης 1 (1/3), Κλάπβικ 24 (18/39, 2 μπλοκ, 4 άσσοι), Σαφράνοβιτς 8 (8/15, 52%υπ., 26%αρ.) / Εφραιμίδης (λ. – 38%υπ., 26%αρ.), Κωνσταντινίδης (λ. – 50%υπ., 50%αρ.), Τερζής 1 (1 άσσος), Καπετανίδης 3 (3/6, 45%υπ., 27%αρ.), Γάτσης 5 (3/6, 2 μπλοκ).